CARITAS!

 

Zaproszenie na Święto Caritas Archidiecezji Katowickiej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

W niedzielę Miłosierdzia Bożego Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc będzie przewodniczył Mszy św.
w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12.00. W liturgii można uczestniczyć dzięki transmisji Radia eM oraz internetowej na kanale Youtubowym parafii katedralnej. Do wspólnej modlitwy zapraszam wszystkie Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas, pracowników Caritas i naszych wolontariuszy oraz wszystkich, którym szczególnie leży na sercu misja charytatywna Kościoła.

Caritas Archidiecezji Katowickiej od 30-lat koordynuje działalność charytatywną na terenie diecezji, która przede wszystkim jest realizowana w naszych parafiach. Do centrali w Katowicach zgłaszają się po pomoc potrzebujący z całej diecezji. Współpracujemy w tym wymiarze pomocy z parafiami, którym bardzo dziękujemy za każdą akcję. Wspomagamy także parafie najbardziej potrzebujące, które same nie są w stanie udźwignąć niektórych zadań charytatywnych. Dzięki temu pełnimy rolę pośrednika
w pomocy charytatywnej. Poprzez Caritas następuje wymiana pomocy materialnej i finansowej pomiędzy tymi, którzy mogą podzielić się tym co mają, z tymi którzy w danej chwili tej pomocy najbardziej potrzebują. W tych zadaniach współpracujemy z księżmi proboszczami rozeznając potrzeby osób zgłaszających się do Caritas. Nieocenioną rolę spełniają tu Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas i wolontariusze współpracujący z Caritas. Tak realizuje się nasze chrześcijaństwo, ponieważ cokolwiek czynimy dla naszych braci najmniejszych, czynimy dla samego Jezusa Chrystusa. Jako Caritas naśladujemy ks. Jana Machę, który pomagał rodzinom w trudnej sytuacji materialnej
w czasie II Wojny Światowej. Dzisiejsza sytuacja jest podobna, choć zagrożenie jest inne. Jako Caritas podejmujemy jak największy wysiłek, aby pomagać skutecznie wszystkim potrzebującym. W tygodniu miłosierdzia uruchomimy platformę internetową www.dobrodaj.pl, której zadaniem będzie łączenie wolontariuszy z potrzebującymi. Chcemy poprzez tę aplikację wesprzeć naszych seniorów dostarczając do ich domów kilka tysięcy maseczek we współpracy ze Śląską Chorągwią Związku Harcerstwa Polskiego. Wystarczy zalogować się na platformie lub wysłać sms o treści „pomoc”
na numer 533 144 898. Patronem medialnym akcji są: Gość Niedzielny i Radio eM.

Dziękując już dzisiaj za wspólną modlitwę i spotkanie przy stole Eucharystycznym w Święto Caritas polecamy się waszej dobroci serca prosząc o wsparcie naszych działań przekazując ofiarę na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej nr 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z dopiskiem „Pomagam Caritas”. Nasza diecezjalna Caritas pomaga najbardziej potrzebującym, dlatego mamy odwagę prosić o wsparcie na rzecz działalności statutowej. Jesteśmy po to, by krzewić miłosierdzie Boże i realizować je w poprzez czynną miłość. Idziemy w tej prośbie za św. Pawłem Apostołem, który zwracał się do chrześcijan dobrej woli o pomoc na rzecz biedniejszych gmin chrześcijańskich. Uboga wdowa dając niewiele dała bardzo dużo. Liczy się każdy gest, za który będziemy ogromnie wdzięczni w imieniu tych, dla których Caritas istnieje i działa. Caritas pomaga, pomóż Caritas.

                                                                                                                 Szczęść Boże

Katowice, 15.04.2020 r.                                                               ks. Łukasz Stawarz
Dyrektor Caritas
                                                                                                       Archidiecezji Katowickiej

 

Sprawozdanie z działalności Zespołu Charytatywnego działającego przy kościele Matki Bożej Piekarskiej w Woli za rok 2019

  1. Sprzedawaliśmy ciasto na Śniadanie Wielkanocne.
    Z pozyskanych środków:

– zorganizowaliśmy Śniadanie wielkanocne dla biednych, potrzebujących i samotnych,
– zapewniliśmy osobom ubogim codzienny dostęp do chleba oraz wędlin i mięsa,
– zakupiliśmy węgiel osobom, które tego potrzebują,
– na przełomie listopada i grudnia zorganizowaliśmy akcję „Szlachetna Paczka”. W akcję włączyły się
szkoły i przedszkola wraz z nauczycielami, uczniami i rodzicami.

Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu udało nam się zaspokoić potrzeby wielu potrzebujących osób z terenu naszej parafii jak i mieszkańców naszej gminy. Otrzymaliśmy dary w postaci: żywności, środków czystości, odzieży, pościeli i kuchenki elektrycznej.

  1. Włączyliśmy się w akcję „Donbas”, gdzie zbieraliśmy zabawki, oraz słodycze dla dzieci z Donbasu.
  2. Pomogliśmy doposażyć w pralkę, zmywarkę, mikrofalówkę, kuchenkę elektryczną, wyposażenie kuchni mieszkanie dla młodzieży z zespołem Aspergera. (Młodzież otrzymała mieszkanie chronione w Bielsku – Białej, gdzie obecnie zaczną mieszkać i uczyć się żyć samodzielnie – bez udziału rodziców.)
  3. Zorganizowaliśmy Wigilię dla osób potrzebujących i samotnych.

 Za pomoc otrzymaną od Was – dziękujemy i zapraszamy do współpracy.

Nie byłoby NAS – bez WAS.

PAMIĘTAJCIE – KAŻDE DOBRO UCZYNIONE PRZEZ WAS WRÓCI.

WIARA BEZ UCZYNKÓW MARTWA JEST!

                                                          ZESPÓŁ CHARYTATYWNY

                                                                  CARITAS

   PARAFII MATKI BOŻEJ PIEKARSKIEJ